Domowej roboty studio fotograficzne| Homemade photographic studio

by TW on 19/02/2014

Cześć

Jakiś czas temu musiałem szybko zrobić ładnie wyglądające zdjęcie i zleciłem to fotografowi. Stojąc u niego w studio pomyślałem sobie, dlaczego ja sam nie mogę robić takich zdjęć? Oczywiście nie mam profesjonalnego aparatu i wyposażenia studia. Pomyślałem, że ja w sumie nie potrzebuje super sprzętu i ze zrobiłbym sobie studio tanim kosztem. Kolega, który ma studio fotograficzne, udzielił mi kilku wskazówek i kupił dla mnie czarna pleksi. Ja miałem kupić brystol i żarówki (32w-5400k) do światła ciągłego. Cała kompozycja miała wyglądać tak: na podwyższeniu jest pleksi, a na niej obiekt do fotografowania. Brystol ma robić tło i skupiać światło na pleksi. Zdjęcia miały być robione bez lampy, a aparat miał być na statywie. Tak powstało nieskomplikowane i tanie domowe studio. Koszt ok 90 zł.

 Hi
Some time ago I had to quickly make a nice-looking photo and commissioned this to a photographer . Standing with him in the studio I thought to myself , why I’m not able to do these photos? Of course, I don’t have a professional camera and studio equipment . I thought I don’t need great hardware and I would do a studio by cheap cost . A colleague who has a photographic studio , gave me a few tips and bought for me a black plexiglass . I had to buy bristol and bulbs ( 32W – 5400K ) to continuous light . Whole composition has to look like that: on the platform is plexiglass , and the object to be shooting . Bristol to do the background and focus light on the plexiglass . Photos had to be taken without a flash , and the camera had to be on a tripod. This is how the simple and cheap home studio was made . Cost about 30$ .

 

 studio

studio

studio

A oto kilka zdjęć zrobionych moim aparatem:

Here are some pictures taken by my camera :

Finepix S5100

Finepix S5100

Finepix S5100

Finepix S5100

 

 

A to zrobione komórką

And this is done by cellphone

mobile

mobile

mobile

mobile

 

Zamieszczone zdjęcia nie są obrobione cyfrowo. Wiem już ze trzeba kupić jedna duża płachtę brystolu, bo jak się łączy mniejsze to widać odbite w pleksi. Macie jeszcze jakieś sugestie, cos zmienić?

The pictures aren’t processed digitally . I know that I need to buy one large sheet of bristol, because as it connects the smaller parts, it can be seen reflected in the plexiglass . You have any suggestions , something need to be changed?

 

 

 

{ 6 comments… read them below or add one }

TW February 19, 2014 at 7:21 pm

http://www.cyfrowe.pl/wyposazenie-studia/-swietlowka-32w-5400k-powerlux.html#opis

light temp 5400k
power 32w
standard e27 mounting

cheapest one, which give continuous light,

Svanhildur February 19, 2014 at 5:46 pm

What type of lightbulbs did you use?

TW February 19, 2014 at 5:36 pm

you welcome, my goal is to make it simple, so i don’t have to do digital photo processing, make photos in 1 min. remember that lights are the most important, like they said to me

TW February 19, 2014 at 5:28 pm

dziekuje za rade, ja po prostu w 10 min rozstawilem to wszystko, bo juz musialem isc do domu i chcialem zobaczyc jak wyjda zdjecia.
ps. pozwolilem sobie zobaczyc Pani strone i jestem pod duzym wrazeniem, widze ze jeszcze duzo nauki przedemna, bardzo mi sie podoba jajko, i naszyjnik na jakim jest zawieszone.

Karolina February 19, 2014 at 4:59 pm

zetrzeć kurz! 😉 ale poważnie mówię, bo przy obróbce to się robi nieznośne 🙂

Lee Hulcher February 19, 2014 at 4:51 pm

Very Nice. I need to build one, just like this. Perfect.

Leave a Comment

Previous post:

Next post:

WordPress Admin